Co sztuczne skały mają w środku?

Ogród to niewątpliwie miejsce, które kojarzy się z ciszą i spokojem. To przydomowa oaza, w której pragniemy odpocząć i spędzić miło swój wolny czas. Dlatego każdy posiadacz ogrodu stara się, w jak najlepszy sposób zagospodarować tę wyjątkową przestrzeń, by ta prezentowała się świetnie niezależnie od pory dnia czy roku. Niezwykle interesującym rozwiązaniem, po które sięga coraz więcej osób, są sztuczne skały służące aspektowi dekoracyjnemu. Zbudowane z nich wodospady czy patia z ławeczką to wspaniałe pomysły na aranżację ogrodu, sprawiające, że zyskuje on nowoczesny wygląd. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, co sztuczne skały mają w środku i właściwie, w jaki sposób są zbudowane, że powodują tak oszałamiający efekt. Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w poniższym artykule.

Czemu sztuczne skały są lepsze od naturalnych?

Tak naprawdę z wielu powodów. Najważniejszym są względy finansowe, gdyż ułożenie kamieni naturalnych według swojej wizji kosztowałoby majątek i przerosłoby możliwości wielu posiadaczy ogrodu. Poza tym nie bez znaczenia są aspekt logistyczny oraz trud włożony w przygotowanie wymarzonej struktury, gdyż wysiłek poświęcony w przewiezienie gotowego projektu, a także jego wykonanie nie byłoby rozwiązaniem opłacalnym. Można to bowiem zrobić szybciej, taniej, a przede wszystkim lepiej. Jak? I w tym momencie pojawiają się sztuczne skały.

Wypełnienie sztucznych skał – nieoczywiste wybory dające wiele możliwości

Gdyby wskazać materiał, który może służyć za wypełnienie tych struktur, najwięcej osób wskazałoby beton. Nie ma to jednak dużego pokrycia z prawdą, gdyż to rozwiązanie byłoby nieopłacalne. Tak więc w przypadku mniejszych lub średnich formacji skalnych wypełniaczem może być m.in. karton, gazety czy też styropian. Materiały te następnie są zazwyczaj spinane stalową siatką, która pełni również rolę zbrojenia, a w procesie końcowym obkładane masą betonową. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. W niektórych przypadkach funkcję wypełniacza może przejąć ziemia (leżące, poziome struktury). Osobny temat stanowią za to duże, pionowe skały, które wymagają wiele wysiłku. Niemniej efekt końcowy jest warty włożonej pracy. Wykonanie tego rodzaju struktury rozpoczyna się od wykonania makiety, która następnie jest zwizualizowana w terenie za pomocą drutu zbrojeniowego oddającego kształt tworzonej sztucznej skały i zanurzonego w fundamencie. Tak jak w przypadku mniejszych struktur jest on opinany stalową siatką, a na końcu obudowany masą betonową wzmocnionym np. włóknem polimerowym. Jak widać na powyższych przykładach, w zależności od potrzeb istnieje również wiele możliwości wykonania.